Yeni E-ticaret Yasası ve İzinli Pazarlama

Yeni E-ticaret Yasası ve İzinli Pazarlama

34 Flares Filament.io 34 Flares ×

Birbirinden değerli 4 konuşmacının katıldığı Emarsys Academy etkinliğinde, email ve sms pazarlama stratejilerinin değişimine sebep olacak “Yeni E-ticaret Yasası ve İzinli Pazarlama” konusu konuşuldu.

Hakan Orhun: Yönetim Kurulu Başkanı – Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)
Yılmaz Bozan: Kurucu – RevolutionDM Kurucu
İsmail Bayraktar: Genel Müdür – Figensoft
Mihran Aksak Uysal: Yönetici Avukat – Özgün Hukuk

İzinli pazarlama kavramı ilk defa 1999 yılında Seth Godin tarafından ortaya atıldı. Günümüzde Dünya’nın benimsediği izinli pazarlama konusunda 2 sistem uygulanmaktadır. “Opt-in” ve “Opt-out”. Türkiye’de, Amerika’da benimsenmiş olan Opt-out sistemi uygulanmaktaydı. Yani firmalar kullanıcıya email gönderebilir, kullanıcı istemezse gönderimlerin iptalini talep edebilirdi. Kullanıcı iptal etmediği sürece de firmalar gönderim yapmakta serbestti. 1 Mayıs 2015’ te gelecek E-ticaret yasası ile birlikte Avrupa’nın benimsediği izin sistemine geçiş yapılarak (Opt-in) kullanıcıdan onay alınmadan mail gönderimi yapılamayacak.

Yasada belirliten “Elektronik ileti” kavramı sadece e-postaları değil, aynı zamanda kısa mesaj, faks, otomatik aramalar, ticari amaçla gönderilen veri, ses ve görüntü içeriklerini de kapsıyor.

E-ticaret yasası ile birlikte mail gönderiminin ciddi oranda azalması bekleniyor. Ancak yasadaki gri alanlardan ötürü firmalar türev çözümler üreterek email göndermeye devam edebilirler. Hakan Orhun, türev çözümler aramak yerine firmaların müşterilerini segmente ederek pazarlama stratejilerini gözden geçirmelerini öneriyor. Çoğu firma kullanıcılardan gönderim izni isterken bile pazarlama iletişiminde özelleştirme yapmıyor. Yakın zamanda, ulaştıkları kitle içerisindeki izinli kullanıcı oranlarına bakarak kişiye özel çözümler üreteceklerini umuyorum.

Hakan Orhun’un bir diğer tespiti izinsiz mail gönderimine yönelik email hizmeti veren firmaların da çözüm ürettikleri. Gmail, Yandex gibi email servislerinin filtreleri de pek çok spam gönderim teşebbüsünü başarısız kılıyor. Hemen çıkma oranı ve geçersiz gönderimler nedeniyle firmaların domainleri kitlenebiliyor.

Yeni yasa ile birlikte;

 • Bilgilerinizin firmalar arası satışı veya aktarımı mümkün olmayacak. Siz x firmasına email gönderimi için izin vermiş olsanız bile, aynı çatı altındaki y firması sizden tekrar izin almak zorunda olacak. Hatta izin verdiğiniz x firmasının, firma isminde değişikliğe gitmesi durumunda tekrar izin alma zorunluluğu olacak.
 • Kullanıcıların sitenize üye olması, siteden alışveriş yapması email gönderimi için izin verdiği anlamına gelmeyecek. Firmalar email gönderimi yapabilmek için üye olurken, ürün satın alırken kabul ettiğimiz kullanıcı sözleşmesine ek olarak, checkbox kullanımıyla (boş gelmesi gerekiyor) onay alması gerekecek. Yani kullanıcının email gönderimine kendi iradesiyle  izin vermesi istenecek.
 • Kullanıcılara yapılan tüm bildirmelerde firma bilgilerinin ve üyelik iptalinin açıkca belirtilmesi gerekecek.
 • Kullanıcı izni iptal ettikten sonra firmanın 3 gün içerisinde gönderimleri kesmesi gerekecek.
 • Sirketler arası gönderimlere sınırlandırma getirilmeyecek. B2B firmaları izin almadan gönderim yapmaya devam edebilecek. Örneğin otomobil firması bayilerine izin almadan email gönderimi yapmaya devam edebilecek.

Yeni e-ticaret yasasının uyulmaması durumda caydırıcı nitelikte idari para cezaları bulunmakta, datanın gizliliğinin korunması ve saklanmasıdan (10 yıl boyunca) firmalar sorumlu tutulmaktadır. (Gsm operatörleri sms içeriğini saklamıyor. Bu durumda hangi verinin nasıl saklanacağı önem kazanıyor.) Örneğin x kişisi size email gönderimi ile ilgili dava açtığında firma cezayı ödedikten sonra, firma kişinin onay aldığını ispatlamak için karşı dava açmak durumunda. Yani x kişisinde internet üzerinden onay aldıysanız, onay aldığınız ip adresini saklamalı ve delil olarak sunmalısınız. Kişinin bir başkasının internetini kullanmış olması gibi olasılıklar gri alanlar yaratıyor. Hakan Orhun yeni e-ticaret yasanın firmalara ceza kesmeye yönelik değil, tüketicinin kandırılmamasına yönelik düzenlenmeler içerdiğinin altını çiziyor. Yasanın sindirilmesi ve gri alanların netleşmesi için zaman tanınacağını ve gri alanların tüketiciler tarafından yorumlanacağını iletiyor. Firmaları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Şikayetler bakanlığın yetkili temsilcilerine yapılacak ancak bakanlığın henüz böyle bir hizmeti olmadığı belirtildi.

İsmail Bayraktar, yeni yasa ile birlikte dataların düzenleneceğini, pasif dataların temizleneceğini belirtiyor. Firmalar sms datalarını, kullanıcıların telefon aboneliklerini iptal etmesi durumunda dahi silmemekteler. Bu ve benzeri durumlar sonucu yıllık 15 milyara ulaşan sms trafiğinin kuşkusuz düşeceğini, bu düşüşün sağlıklı bir düşüş olacağını vurguluyor.

Özetle 1 Mayıs’a kadar firmalar izin alabilmek için türlü türlü stratejiler geliştirecekler (izinli yazın iphone 6 kazanın!). 1 Mayıs’tan sonra ise listesi kabarık olan firmalar değil, kişiye önem veren firmalar ön planda olacak. Yıllardır süregelen email ve sms pazarlama stratejileri, CRM analizleriyle geliştirilmesi gerekecek.

 

Güncelleme: Çıkan ek yönerge ile çeşitli düzenlemeler geldi. 1 Mayıs öncesi topladığınız izinli dataları, tekrar izin almadan kullanabileceksiniz. (Tabi size ait olan data ile satın aldığınız datayı karıştırmadıysanız!)

1 Mayıs 2015 tarihinden önce toplanan e-posta adresleri için;

 • Time stamp + IP varsa izinli sayılıyor. (Onay için Time stamp +IP’e ilişkin olarak yasal bir düzenleme açıkça yazılmamış ancak epostayla ilişkin tüm elektronik kayıtların tutulaması zorunluluğu olduğundan, söz konusu bilgilerin bulunması gerektiğini düşünüyoruz.)
 • Web sayfasındn ve fiziki mağazlardan alışveriş yapmış kişiler eğer e-posta adreslerini kampanya e-postası almak için paylaştıysa bu data izinli sayılıyor. (Time stamp + IP olmasa bile)
 • Fiziki mağazalarda toplanan (alışveriş yapmamış) e-postaların formlarında ıslak imza varsa bu izinli sayılıyor.

1 Mayıs 2015 tarihinden sonra toplanan e-posta adresleri için;

 • Double opt-in zorunlu olacak.
 • Toplanan e-posta adresleri için olası bir soruşturmaya karşı Time stamp + IP bilgilerinin tutulmasında fayda olduğunu düşünüyoruz.
 • Fiziki mağazalarda toplanan e-postaların formlarında ıslam imza zorunluluğu getirilmiştir.
 • Genel nitelikte onay alınması söz konusu değildir. (İş ortkları, iştirkler vb..) Gerçek ve tüzel kişilerin ünvanları onayda ayrıca yer almak zorundadır.
 • Onay, abonelik sözleşmesi, satış sözleşmesi ve üyelik sözleşmesi gibi herhangi bir sözleşmeye dahil edilmeden alınmalıdır. Bu itibarla gizlilik sözleşmesi içerisinde onay alınmaması gerektiği kanaatindeyiz. Onayın hiçbir sözleşmeye dahil edilmeden ayrıca alınmasını öneriyoruz. Ayrıca onay ibaresinin önceden işaretli olmaması gerekmektedir.

Kaynak: www.emarsys.com
Kanun taslağı: http://www.gtb.gov.tr/duyurular/elektronik-ticarete-iliskin-yonetmelik-taslaklari-hakkinda-duyuru

Markalarn izinli pazarlama stratejileri

Dijital Pazarlama Eğimleri Başladı! Program Detayları Öğrenmek için Tıklayın!
34 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 LinkedIn 33 Filament.io 34 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul