Sipariş Sayfasını Etkili Kullanmanın Yolları

Sipariş Sayfasını Etkili Kullanmanın Yolları

8 Flares Filament.io 8 Flares ×

Satın alma sayfası e-ticaret sitelerinin en can alıcı noktalarından birisidir. Kullanıcının yaşayacağı olumlu deneyim hem satın alma yüzdenizi arttıracak, hem de marka algısı üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Odaklanma

Müşterinizin sizden tam olarak ne beklediğini anlamalısınız. Ürün satış sayfasında müşterinizin dikkatini dağıtacak öğeler barındırılmamalı ve kullanıcıyı başka sayfalara yönlendirmemelisiniz. Örneğin satın alma sayfasında tamamlayıcı bir ürününüz varsa kullanıcı tekrar ürün sayfasına gitmesine gerek duymadan bu ürünü de siparişlerinin arasına ekleyebilmelidir.

Kullanıcıyı satın almaya odaklamanın en etkili yolu yönlendirmelerdir. Kullanıcının satın alma işlemini sorunsuz tamamlayabilmesi için ne yapmasını gerektiğini açıkça ve detaylardan ayrılacak şekilde belirtmelisiniz. En doğru yönlendirmeleri tespit edebilmek için satın alma sayfasına özel A/B testleri düzenleyebilirsiniz.

Harekete Geçirici Mesaj

Harekete geçirici mesajlarınızı mutlaka tasarımınızdan farklılaştırın. Web sitenizde kullanmadığınız renkleri seçmek, mesajın dikkat çekmesini sağlayabilir.

Mesajınızı metin boyutundan daha büyük yazın. Bu şekilde mesajınızın detayların arasında kaybolmasını önleyebilir ve dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

Mesajınızı kısa tutun. Kimse uzun ve sıkıcı mesajları okumak istemez. Mümkün olduğunca kısa ve etkili metinler kullanmalısınız.

Sadelik

Satın alma sayfanızı gereksiz olan tüm öğelerden ayrıştırın. Promosyonlar, en çok satan ürünler, yeni ürünler vs.. Kullanıcı o sayfada karar verdiği ürünü satın almak istemektedir ve eğer o ürünle ilgili tamamlayıcı bir ürününüz veya bir promosyonunuz varsa sadece onları kullanın.

Kullanıcıyı satın alma sayfasından başka sayfalara yönlendirirseniz, kullanıcıyı sipariş onayı ile arasına en az 1 adım daha eklemiş olursunuz ve bu süreç kullanıcının dikkati dağıtarak siparişin tamamlanmamasına sebep olabilir. Bu nedenle analytics verilerinden “hemen çıkma” oranınızı mümkün olduğunca düşürmeli, optimize etmelisiniz.

Güvenilirlik

Satın alma sayfanızın güvenilir olduğunu kullanıcıya sezdirmek çok önemlidir. Örneğin eğer ödeme sayfanızın tasarımı site sayfanızın tasarımında çok farklı olursa, sitenizde sorun olduğu izlenenimi oluşabilir.

item_2_620x375

Kullanıcıdan ödeme sayfasının güvenli olduğunu düşünmesini beklemeyin. Eğer kullanıcı sitenizden daha önce alışveriş yapmadıysa, kuşkuyla yaklaşacaktır. Mümkün olduğunca güven sağlayacak tüm öğeleri kullanmalısınız.

Ödeme Metodları

Sitenize tüm ödeme metodlarını eklemiş olabilirsiniz. Kullanıcı ilk bakışta ödeme metodlarını göremiyorsa, ürünü satın alamayacağını düşünebilir. Bu sebeple kullandığınız metodları ve logoları ilk bakışta gözükecek şekilde kullanmalısınız.

528cbdb86dca85.08094363

Ekstra Ödemeler

Kullanıcılar ödeme sayfasında sürprizle karşılaşmak istemezler. Ürün detay sayfanızda mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi vererek kullanıcıyı doğru yönlendirebilirsiniz. Örneğin vaat ettiğiniz indirimi sipariş sayfasına yansıtmazsanız kullanıcı aldatıldığını düşünebilir.

Süreç Bildirimleri

process

Satın alma işlemlerini mümkün olduğunca tek sayfada tamamlamalısınız ancak bazı durumlarda kullanıcıyı yönlendirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda ürünün satın alma adımlarını görünür şekilde belirleyin ve kullanıcıya hata payı bırakın.

En çok yapılan hata kullanıcı formu hatalı doldurduktan sonra geri dönüp düzeltememesidir. Bu durumda kullanıcı hatalı bilgiler ile alışverişi tamamlayamayacağı için süreci yeni başlatmak veya satın almadan çıkmak durumunda kalmaktadır.

Ürün Resimleri

Kullanıcı ne satın alacağını görmek ister. Ne alacağını göremeyen kullanıcı kontrol etmek için sepet veya ürün sayfasına geri dönebilir. Satın alma sayfasının mümkün olduğunca ürün detay bilgiler, adeti ve resmi net olarak belirtilmelidir.

Hatalı Form Bilgileri

Kullanıcıdan istenecek olan bilgilerde mümkün olduğunca hataya açık olmalıdır. Örneğin kullanıcının telefon numarası sizin gelecekteki satışlarını için çok önemli olabilir ancak siz ödeme sayfasında telefon numarasını doğru formatta almak için diretmemelisiniz. Kullanıcı hata da yapsa alışverişi tamamlamalı mümkünse alışveriş işleminden sonra kullanıcıya bilgilerini güncellemesini hatırlatmalısınız.

Mail adresini, cvc numarası gibi mutlaka doğru girilmesi gereken bilgiler için açıklayıcı görseller kullanmalı, detaylı bilgiler vermelisiniz.

Site Hızı

Web sitenizin açılma hızı pek çok performans metriğinizi doğrudan etkiler. Satın alma sayfasında ise hata yaptığını veya sayfanın hatalı olduğunu düşünmesine yol açabilir. Sitenizin teknik altyapısını geliştirerek ve mümkün olduğunca sade sipariş sayfaları hazırlayarak açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

Cookie Süresi

Kullanıcıların ürünü sitenizden hemen aldığını düşünmek kötü bir varsayımdır. Kullanıcı ödeme sayfasını açık bıraktığında 1 saat sonra da gelip alışverişini tamamlayabilir. Eğer cookie süreniz 1 saatten kısaysa, sistem kullanıcının hangi ürünü almak istediğini tespit edemez ve kullanıcı hata sayfasıyla karşılaşır. Günümüzde pek çok site kullanıcının alışveriş yapmadığı ürünleride sisteme kaydederek, satın almaya yönlendirecek çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede kullanıcı 5 gün sonra bile siteye gelse siparişini tamamlayabilir.

Yorumlar

Ürün yorumları kullanıcıya güven sağlar. Günümüzde sitelerin sosyal medya entegrasyonu sayesinde bu yorumlara kolayca erişebilmesine olanak sağlayan teknolojileri sitenize entegre edebilirsiniz. Unutmayın sosyal medya da alacağınız olumlu yorumlar marka imajınız için de önemlidir.

Sitenizde, satın alma sayfası kullanıcılar ve sizin için en önemli bölümüdür. Eğer kullanıcı kötü deneyim yaşarsa sitenize kuşkuyla bakabilir ve sizin satın alma oranlarınızı düşebilir. Bunu engellemenin en etkili yolu satın alma sayfasına gelen kullanıcı davranışlarını özel olarak titizlikle incelemektir.

Örneğin, sipariş sayfasına gelmiş ancak,

  • Başka ürüne gitmiş kullanıcılar,
  • Sitenizden çıkmış kullanıcılar (hemen çıkma oranı),
  • Başka ürüne yönlenmiş ancak satın alamamış kullanıcılar,
  • Uzun süre vakit geçirmiş ancak satın alamamış kullanıcılar,
  • Hata sayfasına yönlenmiş kullanıcılar,
  • Sepet veya ürün detay sayfasına geri dönmüş kullanıcılar…

*Şahin Seçil tarafından GroupM blogunda yayınlanması için hazırlanmıştır.

Dijital Pazarlama Eğimleri Başladı! Program Detayları Öğrenmek için Tıklayın!
8 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 8 Filament.io 8 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul