Sevgililer Gününe Özel Google Reklam Stratejileri

Sevgililer Gününe Özel Google Reklam Stratejileri

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Sevgililer günü firmaların marka bilinirliğini arttırmak için özel kampanyalar düzenlediği, satışların ve beklentilerin yüksek olduğu bir dönemdir. Doğru pazarlama kanallarını kullanan, kanalların birbirleri arasındaki etkileşimini ölçümleyen firmalar bu dönemi verimli geçirmektedirler. Özellikle pazarlama bütçesinin büyük kısmını Google reklamlarına ayıran e-ticaret siteleri için Sevgililer günü döneminde düzenlenen kampanyaların performansı çok önemlidir.

Metrikleri analiz edin. Google Analytics, Google Trends ve Google Keyword Planner kullanarak elde edeceğiniz metrikler, kampanyalarınızı oluştururken yardımcı olacaktır.

  • Reklamlarınızın başlangıç tarihini belirlemek için Google Analytics’ten geçen senenin dönüşüm oranlarının artmaya başladığı döneme bakabilirsiniz. Reklamlara çok erken tarihte başlamanız durumunda rekabet az olduğu için tıklanma maliyetleriniz düşük gerçekleşirken, dönüşüm oranları da düşük gerçekleşecektir. Reklamlara çok geç başlamanız durumunda da potansiyet gelir ve karlılık fırsatı kaçırılacaktır.
  • E-ticaret sekmesinden geçen sene en çok satış gerçekleştirdiğiniz ürün ve kategorileri inceleyebilirisiniz. Bu ürün ve kategoriler için özel sayfa oluşturmanız, dönüşüm oranınızı arttıracaktır.
  • E-ticaret demografi raporu kullanıcıların yaş ve cinsiyetleri hakkında bilgi sağlar. (Analytics demografik verileri görebilmek için etkinleştirmeniz gerekmektedir.) Google görsel ve youtube reklam ağında demografik bilgiyi kullanarak hedefleme yapabilir, sattığınız ürün veya kategori ile ilgilenen kullanıcılara farklı teklif stratejileri uygulayarak karlılığınızı arttırabilirisiniz. Örneğin saat kategorisine gelen erkek kullanıcıların dönüşüm oranı bayanlardan fazlaysa, erkek kullanıcılar için tıklama başı teklifleri %20 arttırabilirsiniz.
  • Reklam vermek istediğiniz kelimelerin trendini incelemek için Google Trends’i kullanabilirisiniz.
  • Reklam vermek istediğiniz kelimelerin aranma hacimlerini, rekabetini incelemek yeni fikirler edinmek için Google Keyword Planner’ı kullanabilirisiniz.

Reklam metinlerini özelleştirin. Reklam metinlerinin tıklama oranını arttırmak için sevgililer gününe özel reklam metinleri yazabilir, reklam uzantılarını kullanabilirsiniz. Site bağlantıları ve ek bilgi uzantıları reklamlarınızın daha geniş alanda görüntülenmesini sağlarken, arama uzantısı ve yer uzantısı mobil arama reklamlarında tıklama oranını arttıracaktır. Tıklama oranını arttırmanın bir diğer yolu, dinamik reklamlar oluşturmak için Ad Customizer kullanabilirisiniz.

Özel açılış sayfası oluşturun. Sevgililer gününe özel oluşturacağınız açılış sayfaları dönüşüm oranlarınızın ve kalite skorunuzun artmansını sağlayacaktır. Özel açılış sayfası oluşturmak için Google Analytics’ten geçen sene sattığınız ürün ve kategorileri inceleyebilirisiniz.

Mobili göz ardı etmeyin. 2014 son çeyrek analizlerinde mobil kullanım oranının %40 seviyelerine geldiğini görülmektedir. Web sayfanız mobil ile uyumlu ise mobil reklam tekliflerini özelleştirmenizi, uygulamanızı ön plana çıkartmak içinse admob reklamlarını kullanmanızı öneririm.

Kampanya bütçelerinizi düzenleyin. Sevgililer gününde erişimler artmaktadır. Reklam bütçenizin günün erken saatlerinde tükenmemesi için günlük bütçenizi ve kampanyalar arasındaki bütçe alokasyonunu önceden planlamalısınız.

Remarketing kitlelerini genişletin. Rekabetin ve tıklama maliyetlerinin düşük olduğu sevgililer günü dönemi öncesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için remarketing listeleri oluşturabilirisiniz. Dönüşüm oranlarının yükseldiği son günlerde kişinin ilgilendiği ürün ve kategorilerde yapacağınız remarketing reklamları karlılığı arttıracaktır.

Shopping kampanyalarını oluşturun. Sevgililer gününe özel seçtiğiniz ürünler için feed datasını güncelleyerek shopping kampanyaları oluşturabilirsiniz. Dönüşüm oranlarının yüksek olacağı bu ürünlerde teklif stratejinizi daha çok gösterim alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğimleri Başladı! Program Detayları Öğrenmek için Tıklayın!
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul