İlişkilendirme Modelleme ile Dönüşüm Optimizasyonu

1 Flares Filament.io 1 Flares ×

Google, Adwords dönüşümlerinin kampanyalar arası performansa göre analiz edilebilmesine olanak sağlayan “İlişkilendirme Modelleme” aracını duyurdu. Bu modelleme sayesinde Analytics’ e giriş yapmadan, Adwords arayüzünden dataları optimize etmek mümkün.

Arama Ağı Hunileri altında karşımıza çıkan “İlişkilendirme Modelleme” aracı aslında Google Analytics’te bulunan Model Karşılaştırma Aracının özelleştirilmiş hali. Eğer Google Analytics size karışık geliyor veya erişim yetkiniz yoksa, Adwords arayüzünden de datalara kolaylıkla erişebilirsiniz. Peki “İlişkilendirme Modelleme” aracı reklam verenlere ne gibi optimizasyon imkanı sunacak?

Kampanyalardan gelen dönüşüm datası, asist değerlerini göz ardı ettiği için performansı yanlış değerlendirmenize sebep olabilir. Örneğin çok fazla asist yapan bir kampanyanızı sadece dönüşüm/maliyet değerine bakarsanız kötü performans gösterdiğini düşünebilir, durdurmak isteyebilirsiniz. İlişkilendirme modeli ise sizin seçmiş olduğunuz model’ e göre kampanyaya değer vererek ölçümleme yapmanıza olanak sağlar.

Last Click model Son tıklama: Ağırlıklı olarak son tıklamanın dönüşüme olan etkisi derecelendirilir.

First Click model icon İlk tıklama: Ağırlıklı olarak ilk tıklamanın dönüşüme olan etkisi derecelendirilir.

Linear model icon Doğrusal: Kampanyalar arası dönüşüm, asist değerini eşit olarak dağıtır.

Time Decay model icon Zamanla Değer Kaybı: Ağırlığı son tıklamaya yakın olarak derecelendirir.

Position Based model icon Konuma Dayalı: İlk ve son etkileşim değerini %40 – %20 – %40 ağırlıklandırarak derecelendirir.

 Sonuçlara bakarken seçtiğiniz modelin, stratejinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Örneğin reklamınıza tıklayan kullanıcılar ağırlıklı olarak ilk ziyaretlerinde dönüşüm elde ediyorsa ilk tıklamayı, kullanıcınız ile karar verme süresinde birden fazla temas kuruyorsanız zamanla değer kaybı modelini tercih edebilirsiniz.
Son olarak sağ üst köşede ufak bir menü göreceksiniz.
Capture
Bu menü aracılığı ile;
  • Birden fazla dönüşüm tanımlıysa filitreleyebilir, sonuca daha yakın olduğunu düşündüğünüz dönüşüme göre optimizasyon yapabilirsiniz. Örneğin: iletişim, satış dönüşümlerini ayrı değerlendirebilirsiniz.
  • Dönüşüm gerçekleşme süresini 30 – 60 -90 gün olarak düzenleyebilirsiniz.
  • “Yanlızca tam dönüşüm yollarını göster” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
Ufak bir tiyo: Eğer kampanyalarınız birden fazla hesap altında yönetiyorsanız. MM dönüşümü kullanarak sadece incelediğiniz değil, tüm hesaplarınız arasındaki dönüşümü analiz edebilirsiniz.

*Şahin Seçil tarafından GroupM blogunda yayınlanması için hazırlanmıştır.

1 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 LinkedIn 0 Filament.io 1 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul