Google Adwords Upgraded URL Nedir?

Google Adwords Upgraded URL Nedir?

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Upgraded URL Nedir?

Upgraded URL,  Google’ın bize verdiği değişkenleri kullanarak tüm hesabın tek seferde düzenlemesini sağlayan, reklamverenlere kolaylık sağlayacak bir geliştirme. Özellikle çok büyük ve Google Analytics ile ölçümlenmeyen hesaplar için açılış sayfalarında çeşitli parametreler kullanılmaktaydı. Api kullanmayan reklamverenin bu parametreleri tek tek tanımlaması çeşitli sorunlara yol açıyordu. Upgraded URL geliştirmesi ile birlikte hem reklamverenler hem de Google tarafındaki sorunlara çözüm üretilmiş oldu.

Destination URL ile Final URL arasındaki fark nedir?

Aslında bu geliştirme ile birlikte Google url ve parametre kısımlarını iki bölüme ayırdı. Örneğin sahinsecil.com?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=adwords linkindeki “?” işaretinden önceki kısmına Final URL, “?” sonraki kısmına da Tracking Template  dedi.

Final URL reklamı yönlendirdiğimiz açılış sayfası, Tracking Template ise hesap seviyesinde tek seferde tanımlayacağınız değişkenleri ve parametreleri içeren bölüm.

Tracking Tempalte nedir?

Tracking Template, Google’a reklamları nasıl şekillendirmesi gerektiğini söyleyen bir çeşit formüldür. www.sahinsecil.com?keyword={keyword}&matchtype={matchtype} şekilde bir link yapınız olduğunu düşünelim. Bu yapıda {keyword} kısmına reklamı tetikleyen kelimeleri yazdırmak istiyorsunuz. Eğer bir değişken kullanmasaydınız her bir kelime için farklı açılış sayfası belirlemeli, her kelimenin tetiklendiği kelimeyi açılış sayfası için link tanımlamalıydınız. Yeni geliştirmeyle birlikte {keyword} parametresini kullanmamız durumunda tüm anahtar kelimeleri sistem otomatik olarak düzenliyor olacak.

Bir başka deyişle Template Url tüm hesap üzerinde tek seferde düzenleme yapmamıza olanak sağlıyor. Yukarıdaki örnek için aşağıdaki gibi bir template oluştumanız durumunda reklamlara sadece Final URL’i, yani reklamın yönlendirileceği açılış sayfasını girmeniz yeterli olacak.

{lpurl}?keyword={keyword}&matchtype={matchtype}

Dikkat ettiğiniz gibi template url’e www.sahinsecil.com’u yazmıyoruz. www.sahinsecil.com yerine final url’i temsil eden {lpurl} parametresini yazmanız yeterli.

Düzenlemeleri Adwords Arayüzünden Yapabiliyor muyuz?

Evet, düzenlemeleri Adwords arayüzünden veya Adwords Editör üzerinden yapabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var,  şu anda Adwords arayüzünde hem destination url hem de final url’i görmekteyiz. 1 Temmuz’dan sonra destination URL yerini Final URL’e bırakarak, 1 Temmuz’a kadar düzenleme yapmamış kullanıcıların hesaplarında geçiş otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Hangi Parametreleri Kullanabiliyoruz?

Kullanabileceğiniz parametrelerin bulabileceğiniz kaynak: https://support.google.com/adwords/answer/2375447

Özel Değişkenler nedir?

Google Adwords’un bize sunduğu parametrelerin yetersiz kaldığı durumda kendi parametrenizi oluşturmak isteyebilirsiniz. Örneğin A/B testi yapmak istiyorsunuz ve ölçümleme yaptığınız araca hangi açılış sayfasının A, hangisinin B olduğunu iletmek için versiyon parametresine ihtiyaç duydunuz. Google’un bize sunduğu parametrelere benzer şekilde, önüne “_” koyarak özel değişkeninizi oluşturabilirsiniz. {_versiyon}.

Uzman Sorusu – Tracking Template’in hesap seviyesinde tanımlandığından bahsettiniz. Peki eğer birden fazla dinamik yapı kullanılmak istenirse ne olacak?

Bildiğiniz gibi Adwords’te çalışan iki özellik varsa, alt seviyede olanın önceliği vardır. Tracking template hesap seviyesinde olduğu ve reklam seviyesinde belirlediğimiz açılış sayfasından üst seviyede olduğu için, reklam seviyesinde oluşturuğunuz yapı geçerli olacaktır.

Benzer durum sitelinkler için de geçerlidir. Eğer hem hesap seviyesinde hem de reklam grubu seviyesinde sitelink tanımlarsanız, reklam grubu seviyesindeki sitelinklerini tetiklenecektir.

Reklamlarımda parametreli url kullanmıyoruz, düzenleme yapmalımıyız?

Açılış sayfası olarak sadece hedef url’i tanımlıyorsanız endişe etmenize gerek yok. 1 Temmuz sonrasında geçiş otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilecek.

Hatırlatla: Google yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’da gerçekleşecek url geçişi için hedef url’iniz ile görünen url’inizin aynı olması gerektiğini belirtiyor. Aksi durumda reklamlarını onaylanmayabilir.

Upgraded URL ile birlikte;

 • Her link için parametre tanımlamak zorunda kalınmayacak. Parametreler tek seferde tracking template üzerinden tanımlanabilecek.
 • Açılış sayfası değişmediği sürece, her parametre değişikliğinde reklamlar tekrar onaya ve incelemeye gitmeyecek.
 • Reklamlar tekrar tekrar oluşturulmadığı için reklam geçmişinin silinme sorunu ortadan kalacak.
 • Google’ın sadece açılış sayfasını taraması yeterli olacak. (Eskiden değişkenli tüm sayfaları tarıyordu.)
 • {loc_physical_ms} parametresi ile lokasyon bilgisini 3rd parti optimizasyon araçlarına aktarabiliyor olacağız.
 • {ignore} parametresi ile Google’a taranmasını istemediği değişkenleri bildirebileceğiz.
Dijital Pazarlama Eğimleri Başladı! Program Detayları Öğrenmek için Tıklayın!
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

 1. murat

  Temmuz 22, 2015 at 5:01 pm

  O kadar anlatmissin, hic bi sey anlamadim,
  orda yaza nyerelre ne yazacamizi, nereye yazacagimizi anlatmamissin, eger anlatmissanda nasil olacagi belli degil.

  Örnek yapmalisin computer ile, cok karışık

  Reply

  • Şahin Seçil

   Temmuz 29, 2015 at 7:03 am

   Merhaba Murat,

   Haklısın çok teknik ve değişkenlerle haşır neşir olmayan, geçmişte parametre kullanmamış reklamverenlerin anlaması güç bir konu. Uygulamalı anlatmak için yazı sonrasında (video’ya ek olarak) webinar da düzenledim ancak ücretsiz versiyon kullandığım için kayıtları paylaşamıyorum :/

   Sahinsecil@yandex.com mail adresi üzerinden iletişime geçersen, takıldığın noktalarda yardımcı olabilirim :)

   Keyifli çalışmalar

   Reply

 2. Aydin Ozcekic

  Ağustos 26, 2015 at 7:06 pm

  Çok derli toplu anlatmışsınız. Aslında anlaşılmayı güçleştiren, adwords’ten veri çekmek konusunda neler yapılabilceğinin bilinmemesi. Kısaca bu url’leri kullanarak neler yapılabilir.Bana bir arkadaşım sorduğunda sadece anahtar kelime reklam veren biriydi, tek satır keyword track edecek url’i şuralara yaz dedim tatm,n oldu. Ama aslında iş o kadar basit değil tabi :) Bu da biraz uğraşmayı ve çalışmayı gerektiriyor. Bu tip değerli çalışmalar o yüzden önemli. Emeğiniz için teşekkürler.

  Reply

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul