Google Adwords Sertifika Sınavı ile İlgili Tavsiyeler

Google Adwords Sertifika Sınavı ile İlgili Tavsiyeler

1 Flares Filament.io 1 Flares ×

Eğer bu sayfaya kadar gelmiş ve adwords sertifikası hakkında araştırma yapıyor iseniz, dişinizi biraz daha sıkıp sertifikayı almanın vakti gelmiş demektir. Google adwords sertifikasının neden önemli olduğunu ileride paylaşacağım.

Google adwords sertifika sınavına hazırlık aşamasında tavsiyem bol bol hesap yönetin. Çünkü google size sınavda sekmelerin yerini ve sayısını sormayacak. Size tecrübeleriniz ve mantığınız ile çözebileceğiniz sorular yöneltecek. Tabi ilk gireceğiniz sınav “Google reklamcılığının temelleri” sınavı olacağı için sizden bazı önemli bilgileri harfiyen bilmenizi isteyecektir ama bunu ezber yapmanıza gerek yok çünkü sınav esnasında google a bile sorsanız cevabını bulabilirsiniz. Asıl zor olan cevabını bulamayacaklarınız.

Google adwords sertif sınavları mantığa dayandığı için soruları çok iyi anlamalısınız. 1-2 soruda anlam kargaşası yaşayacağınızı düşünüyorum ancak genel olarak soruların türkçe çevirisi çok başarılı. Eğer soruları anlamakta güçlük çekiyorsanız, adwords terimlerini bilmiyorsunuz demektir. Google terimlerini ise en kolay reklam yayınlarken panelinizi dikkatli okuyarak öğrenebilirsiniz. Örneğin sürekli kullandığınız anahtar kelime aracı. Bir süre sonra hiç bakmadan menü üzerinden yerini ezbere bildiğiniz için kullandığınız bu faydalı araç sınavda karşınıza çıkınca acaba tam olarak neydi gibi bir soru sormanıza neden oluyor. Terimleri bilmek, google ile aynı dilden konuşmak önemli.

Sınava hazırlanırken, google’ ın sitesi en geniş kaynak. http://support.google.com/adwords/certification/bin/static.py?hl=tr&page=examstudy.cs Bu adresten gireceğiniz sınava özel sayfalarca döküman bulunmakta. Sıkılmadan sanki okul dersi imiş gibi okursanız aslında çokta zor olmadığını göreceksiniz. Başka kaynak aramaya ya da özel kursa gitmeye hiç gerek yok. Özel kurs parasını tecrübe edinmeye harcarsanız çok daha hızlı ve kesin bir sonuç alabilirsiniz.

Tüm hazırlıklarınız bitti, sertifika sınav paranızı yatırdınız ve sınava gireceksiniz, mümkün olduğunca kafanızın en rahat olduğu zamanı tercih edin ve mümkünse sizi kimse rahatsız etmesin. Cep telefonunuzu kapatın ve gerçek bir sınav motivasyonunda sınavınıza başlayın. Sınav süreniz yeterince uzun. Geriye dönüp cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

Adwords sertifika sınavı bittiği zaman sizden ufak bir anket doldurmanızı istiyor. Zorunlu olmayan bu anket aşamasını geçtikten sonra sınav sonucunuz açıklanıyor. Eğer başarısız olursanız 1 hafta sonra tekrar deneme hakkınız var. (Tabi sınav ücretini tekrar yatırmalısınız.)

Google adwords sertifika sınavına hazırlık yukarıda anlattığım kadar kolay olsa da, sınav gerçekten zor. 4 seçenekli sorularda, hep 2 seçenek arasında kalıyorsunuz. Eğer tecrübeniz varsa sorun olmuyor ancak daha önceden karşılaşmadığınız bir durum ise titizlikle düşünmekte fayda var. Sınavda adwords sınav programı, başka bir program çalıştırmanıza izin vermiyor. Bunu basit yollarla aşabileceğiniz gibi 2.ci bir bilgisayarla da gene google’ dan kopya çekebilirsiniz. Ama sorular ağırlıklı olarak mantık soruları olduğu için kopya çekerek bir yere varamazsınız. Sınav sürenizi iyi kullanın ve vaktinizi google da arama yapmak yerine daha çok düşünmeye ayırın.

Hepinize google uzmanlık sınavlarında başarılar diliyorum. Umarım sizlerde başarılı olur, müşterilerinize az para ile çok iş kazandırısınız. Akılınıza takılan soruları iletişim bölümünden gönderebilir ya da sayfanın altına yorum olarak yazabilirsiniz.

 

1 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 1 Filament.io 1 Flares ×

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

 1. Mehmet Emre Baş

  Nisan 9, 2013 at 12:44 pm

  Sınava çalışma aşamasında bir yandan da bir reklam yönetimi yapmak gerekir mi? Hazırlık için 3 haftalık süre yeterli mi sizce? Yazınız için de ayrıca teşekkürler. Bu konuda paylaşım yapan pek yok. Nasip olur sertifika alırsam benzer şekilde bende blogumda bunu anlatacağım.

  Reply

  • Şahin Seçil

   Nisan 16, 2013 at 11:55 am

   Benim tavsiyem bol bol hesap yönetin. Hesap yönettikçe daha iyi kavrar ve sonuca gidersiniz. Google’ ın sizden istediği yazdıkları metinleri ezberlemeniz değil yorumlamanız. Sınav soruları da hep bu yönde.

   Biraz hesap yönetip, hazır olduğunuzu hissettiğiniz an, full konsantrasyon ile sınava girerseniz, geçeceğinizden eminim.

   Reply

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul