Google Adwords Remarketing

Google Adwords Remarketing

4 Flares Filament.io 4 Flares ×

Google adwords remarketing, cookie yoluyla kullanıcılardan topladığı verileri, google reklam yayınlarında kullanmanıza izin veren etkili bir reklam stratejisidir. Görsel reklamları hedef kitlenizle paylaştığınız için yatırım getirisi, diğer görsel reklam stratejilerine göre daha yüksektir.

Etkili Google remarketing kampanyaları oluşturmanız için bilmeniz gereken bazı bilgileri paylaşacağım.

1) Tek satır kod ile verileri Google Analytics’ ten çekin

Sitenize gelen kullanıcıları daha sonra tekrar hatırlayabilmek ve onlara tekrar reklam gösterebilmek için, adwords arayüzünde oluşturulmuş bir kod parçacığına ihtiyaç duyarsınız. Adwords ara yüzünde oluşturduğunuz bu kod parçacığını sitenizde tüm sayfalar da görüntülenecek şekilde yerleştirmelisiniz. Ancak eğer Google analytics kullanıyorsanız ve hesabınız adwords ile bağlıysa, analytics kodlarını kullanarak hedef kitle oluşturabilirsiniz. Tekrar tekrar uğraşmaktansa, kullanıcı davranışlarını anlamanızı sağlayan Analytics’ i kurmanızı ve gerekli kodları Analytics üzerinden oluşturmanızı tavsiye ederim.

2) Kullanıcı sözleşmenizi yenileyin

Google cookieler üzerinden veri toplarken bu durumu sitenizde belirtmenizi istiyor. Google tarafından oluşturulan kodu sitenize ekleyerek ya da bilgilendirici (kullanıcı sözleşemesi, gizlilik sözleşmesi) sayların içerisinde paylaşarak kullanıcılarını duyurun. Bu şekilde sizde yasal sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

3) Google Analytics’ te doğru profili seçmek

Google adwords remarketing listesi oluştururken, Analyics sizden profil seçmenizi isteyecektir. Eğer bu profili doğru tanımlamazsanız, potansiyelinizin çok altında bir reklam çalışması oluşturmuş olursunuz. Öte yandan, siteniz ile alakasız profilleri eklerseniz (örneğin hemen sitenizden çıkan kullanıcılar) gereksiz maliyete katlanmak durumunda kalırsınız.

4) Listelerinize doğru isimler verin

Liste oluştururken sizden ilk istenen bilgi isim olacaktır. İleride hatırlayabilmeniz için listelerinize doğru isimler vermeniz çok önemli. Örneğin sitenizde bebek ürünleri ile ilgilenen bir kesimi, “bebek ürünleri ile ilgili ziyaterçiler” olarak tanımlarsanız, diğer listeler ile karıştırmazsınız.

5) Liste üyelik süresini 540 gün olarak işaretleryin

Ziyaretçi listeleri Google adwords tarafından otomatik 30 gün olarak tanımlanır. Eğer günde on binlerce ziyaretçi alan bir web siteniz varsa bu durum sizin için avantajlı olabilir ancak ziyaretçi sayınız az ise elinizde olanı kaybetmek istemezsiniz.

Google size ziyaretçi listenizin süresini maximum 540 gün olarak tanımlama imkanı sunar. Eğer kitleniz doğru tanımlanmışsa bu süreyi olabildiğince kullanmanızı tavsiye ederim.

Ziyaretçi listenin süresini düşürmenin avantajları vardır. Örneğin evlilik aşamasında olan bir kişiye ürün satmayı hedefliyorsanız, 14 günlük periyotta agresif olarak reklam gösterimi yapabilirsiniz. Bu müşteri 14 gün sonra muhtemelen sattığınız ürünle ilgilenmeyen bir profile kayacaktır.

6) En az 100 kişi ile başlamak

Yeniden pazarlama reklamlarını gösterebilmek için en az 100 kişilik bir veriniz olmalıdır. Bu 100 kişiye eriştikten sonra, ilk listenizi oluşturmanızı tavsiye ederim. Aksi durumda uzunca süre (100 kişiye ulaşmadığınız için) reklamlarınız gösterilmeyebilir.

7) Listenizde çapraz satışlara yönelik listeler oluşturun

Özelleştirilebilir listeler ile bir kişiyi birden fazla listeye dahil edebilirsiniz. Örneğin 2 farklı satış listeniz var. Samsung marka cep telefonu kullandığını düşündüğünüz bir kişi listenize ekli, aynı kişi erkek bakım kremleri listenizde de bulunabilir.
Listeleri özelleştirmek daha esnek reklam oluşturmanıza izin verir. Şu an için 100 kişiyi geçmeyen listeler oluşturmakta, ileriye dönük bir çalışma olabilir. Bu sayede hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı anlarsınız. Örneğin “cep telefonu aksesuarları” ile ilgili bir listede sadece satış yapan kullanıcıları seçebilirsiniz. Muhtemelen başlarda 100′ den az satış olacağı için liste tetiklenmeyecek ancak ileri ki zamanlarda, elinizde sitenizden para harcamış, aksesuar grubu ile alakalı bir liste oluşacak.

8 ) Ziyaretçileri tekrar sitenize çekin

Bir ürünü incelemiş ancak satın almadan çıkmış kullanıcıları tekrar sitenize çekmelisiniz. Örneğin elbise üzerine tasarım siteniz var ve kullanıcı sarı elbiseyi beğendi. Ancak satın alma işlemini yarıda bırakarak sitenizden çıktı. Satın alma işlemini tamamlayamamasının pek çok sebebi olabilir. Kart bilgileri yanında değildir, patronu yanına geliştir, acil eden çıkması gerekiyordur vs… Eğer siz o sarı elbiseyi sürekli gösterir ve hatırlatırsanız, yarım kalan alışverişini tamamlama fırsatı sunmuş olacaksınız.

9) Aynı hedef kitle için birden fazla kampanya oluşturun

Google adwords remarketing kampayalarında en alakalı olan reklamları göstermeye özen gösterir. Hedef kitlenizde birden fazla reklam staretiji kullanmanız, performansı en yüksek olan reklamların gösterimini sağlar ve size analiz yapma şansı verir. Neden diğer reklamlar etkisiz oldu? Kullanıcının talepleri neler?
Bu sayede kampanyalarınızı daha kolay yönetebilirsiniz.

10) Düşük tıklama oranı yüksek dönüşümü hedefleyin

Remarketing kampanyalarında kullanıcılar genellikle düşük tıklanma oranları gözlemlerseniz. Kullanıcılar bir ürünü arayarak değil, gezinirken reklamları görüntülerler. Bu sebepten ötürü, arama ağı reklamlarına kıyasla düşük tıklama oranlarını görürseniz paniğe kapılmayın. Hedefiniz yüksek dönüşüm elde etmek olmalıdır.

11) Reklamlarınızı alakalı açılış sayfalarına yönlendirin

Reklamlarınız ile açılış sayfanızın uyumlu olması dönüşüm oranınızı arttıracaktır. Sarı elbise almadan giden ziyaretçiye sarı elbisenin reklamlarını gösterdiniz. Bu kişi reklama tıkladığında ana sayfanıza ya da ayakkabı kataloğunza giderse reklamdan verim alamayabilir, düşük dönüşümler elde edebilirsiniz.

12) Sürekli olarak reklam gösterilecek siteleri eleyin

Google adwords görsel reklamların en güzel yanlarından biri de reklamların gösterildiği siteleri görebilmeniz ve seçebilmenizdir. Her ne kadar remarketing kampanyalarında yönetilen yerleşimleri seçmenizi tavsiye etsemde, otomatik yerleşimlerde bulunan alakasız siteleri silebilirsiniz.
Örneğin oyun siteleri. Küçük kullanıcıların bilinçsizce reklamlara tıklamasıyla gereksiz bütçe kaybına sebep olurlar.

Eğer çok büyük reklam bütçeniz varsa, gösterim aldığı siteleri satış dönüşümlerine göre de eleyebilirsiniz. Tasarım ürünleri satan bir sitenin moda bloglarında reklam vermesi gibi.

13) Kampanyanızın bitiş tarihini belirleyin

Sürekli devam etmeyen reklamların bitiş tarihini belirlemek çok önemlidir. Örneğin 14 Şubat sevgililer gününe özel bir kampanya hazırladınız ve 3 hafta öncesinden gösterimlere başladınız. Eğer reklam bitiş tarihini 14 Şubat olarak belirlemezseniz, reklamınız sevgililer gününden sonrada görüntülenecek ve bitmiş olan kampanyanızın reklamını için para harcıyor olacaksınız.

14) Listelerinizi hemen oluşturun

Belki şu anda remarketing gözünüzde büyümekte, belkide sitenizin temel taşlarının yerine oturmasını beklemektesiniz. Benim size tavsiyem hiç vakit kaybetmeden listelerinizi oluşturmaya başlayın. Geriye dönük liste oluşturamayacağınız için ileride potansiyel müşterilerinize reklam göstermek isterken bugünden sitenize gelen ziyaretçilere de reklam görüntülemek isteyebilirsiniz. Siz kodları ekleyin, veriler birikmeye başlasın, kendinizi hazır hissetiğinizde listeleri oluşturmaya başlarsınız.

4 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 2 LinkedIn 2 Filament.io 4 Flares ×

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

 1. bilal aydın

  Nisan 23, 2013 at 4:41 pm

  Remarketing hakkında nadir bulunun makalelerden biri olmuş. elinize sağlık.

  Reply

 2. Şahin Seçil

  Nisan 28, 2013 at 2:29 pm

  Teşekkür ederim. Ayrıca mail listesine üye olarak, güncel yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

  Reply

 3. murat

  Kasım 11, 2013 at 11:19 pm

  adwords konusunda yeterince bilgiye sahip olmama rağmen her zaman işini uzmanıyla yapmaya inananlardanım.normal adwords metin reklamlarla düşük bütçeli reklamlar vs bunlar artık yetersiz kalmaktadır.reklam şirketim bana bilhassa bu yeni çıkan remarketing sisteminin özelliklerindne bahsetti.Önceleri çok maliyetli olacaını düşünmüştüm ama şuanda iyiki başlamışım diyorum. Bu güzel makaleden tecrübesiz işletmecilerin mutlaka faydalanması gerekir.Dönememiz reklam dönemidir.Google gibi önemli bir müşteri mekanizmasını değerlendirmekte fayda var.Ben değerlendirdim ve 100 bin tl borcu olan biriyken şuanda aylık 100 bin tl cirosu olan bir firmaya dönüştüm.Saygılar

  Reply

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul