Frosmo – Dönüşüm Optimizasyon Platformu

Frosmo – Dönüşüm Optimizasyon Platformu

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Frosmo hakkında gelen sorular üzerine küçük başlıklarla altında Frosmo’nun dönüşüm optimizasyonu çalışmalarından bahsetmek istedim. Markalar trafik kaynaklarını optimize ettikten sonra daha fazla dönüşüm elde etmek için yatırımlarını arttırmayı tercih ediyorlar. Denklem doğru gibi görünse de Analytics datalarına bakmaya başlayınca daha fazla satış elde etmek için daha fazla trafik elde etmekten ziyade, mevcut trafikten en fazla verimi elde etmenin önemini görmeye başladım. Analizler yapmaya başlayınca dönüşüm oranını düşüren sorunların çok basit eksikliklerden kaynaklandığını görmeye başlıyorsunuz. Öyle ki bazı düzenlemeler için örneğin “üyeliksiz alışveriş olmalı mı?” sorusuna analiz bile yapmadan cevap verebilirsiniz. Ancak buna rağmen hala pek çok e-ticaret firması basit hataları istemsiz olarak yapmaya devam ediyor. İstemsiz diyorum çünkü pazarlama ekiplerinin çoğu farkında ancak sitenin teknolojisi, yazılım departmanın küçüklüğü, hazır yazılım kullanılması vb… sebeplerden dolayı düzenleme yapılamıyor. Danışmanlık hizmeti verdiğimiz müşterilere A/B testing, recommendation, segmentation gibi dönüşüm optimizasyonunda olmazla olmaz bileşenlerini uygulayabileceğim diğer yazılımlarla entegre olabilecek bir platform arayışı içerisindeyken Frosmo teknolojisiyle tanıştım. Frosmo teknolojisini kullanmak dönüşüm optimizasyonu çalışmalarında size neler kazandırabilir?

  • IT’den bağımsız: CEO’nun IT departmanından beklentileri ile sizin beklentilerinizle örtüşmeyebilir. IT ekipleri sitenize katma değer sağlayacak yeni bir modül üzerine çalışırken, dönüşüm kodunun eklenmesi, sayfa dizaynında test yapılması gibi konularda rahatsız edilmek istemeyebilir, açtığınız talep Jira’da listenin altlarına kalabilir. Frosmo javascript teknolojisiyle, düzenlemeleri sayfanın front-end’inde yaptığı için geliştirmeleri IT’den bağımsız olarak tamamlamanıza olanak sağlar.
  • Hızlı: Frosmo’nun, firmanın IT ekiplerinden daha hızlı sonuç üretmesinin sebebi geliştirilen teknoloji ve esneklik. Frosmo back-end’e dokunmadığı için düzenlemeleri yaparken sayfa üzerinde testler yapması yeterli oluyor. Her yeni oluşturduğu düzenlemeyi de versyion olarak kaydedebildiği için geçmiş sürümlere kolayca dönebiliyor. Öyle ki IT ekipleri bazı düzenlemeleri Frosmo üzerinden yapmayı tercih edebiliyor.
  • A/B testing: Fikrinizi test etmeden sonucunu bilemezsiniz. A/B testi bize fikrimizi yayına almadan önce sonuçlarını istatistiksel modellemelere dayandırarak görme şansı veriyor. A/B testi hakkında ön bilgi almak için A/B testing infografiği, her fikrinizin etkili olacağını düşünüyorsanız da A/B testing fail yazısını inceleyebilirsiniz.
  • Segmentation: Segmentasyon kullanıcılardan edinilen bilgelere göre kullanıcıların gruplandırılmasına olanak sağlar. Şehir, trafik kaynakları, siteye gelme sıklığı, sitede geçirdiği vakit, geçmiş dönem satın alma sıklığı vb… Kullanıcıları tanımaya başladıktan sonra ilgili mesajlar & modülleri göstererek yeni kullanıcıya ürünler hakkında daha fazla bilgi verebilir, tekrar gelen kullanıcıya yeni ürünlerinizi, ürün satın almış kullanıcılara çapraz ürün gösterimi vb… yapabilirsiniz.
  • Product Recommendation: Basitçe, segmentasyon ile listelediğiniz onlarca ürün arasından kullanıcının aradığı ürüne kolayca erişmesini sağlar. Amazon‘da yaptığınız kısa bir gezinti sonrasında Amazon’un size özel satın alabileceğiniz ürünleri listelediğini tecrübe etmişsinizdir.
  • Personalization: Aslında kişiselleştirme yıllardır hayatımızın içinde yer almakta. Bu deneyimi elinizdeki datayı harmanlayarak dijital platformalara taşıyabilirsiniz. Amazon’nun kişiselleştirmeyi yaparken 500 farklı kişide 500 farklı açılış sayfasıyla bu deneyimi yaşattığını söylesem?
  • API entegrasyonu: Dijital dünyamızda onlarca araç mevcut ve ihtiyacımız doğrultusunda bize en uygun aracı seçmek durumundayız. API’lar da bizim bu iletişimi kurmamıza olanak sağlıyor. Frosmo her bir araç için ek data toplanmasına gerek olmadan bu araçlarla kolayca entegre olabiliyor. Örneğin; Bugün A aracı üzerinden yaptığınız segmentler için kampanya hazırlıyorsunuz. Yarın A’nın rakibi, daha iyi bir teknolojiye sahip B aracına geçiş yapmak istediğinizde tüm segmentleri baştan kurgulamak zorunda kalabilirsiniz. Frosmo, tüm entegrasyonu tek bir platform üzerinden yaparak, data kaybı yaşamadan yeni araçları da kolayca test etmenizi sağlayabilir.
  • Email Marketing & Push Notification: Kişiselleşmeye bu kadar değinmişken, elde ettiğimiz verilerinde pazarlama kanallarıyla entegre olmasını sağlamalıyız. Case studies: Email segmentation – Mobil web push notification

Frosmo teknolojisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir, sunumlarımızı inceleyebilir veya benimle iletişime geçebilirsiniz. Yazının devamını ve dönüşüm optimizasyonu konularında paylaşımlarımı twitter‘dan takip edebilirsiniz.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul