E-ticaret siteleri kişiselleştirmeyi ne kadar etkili kullanıyor?

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

15 yıl öncenin mahalle bakkalını nasıl hatırlıyorsun diye sorarsanız, sıcak, samimi nefis insanlar olarak tarif ederdim. Bize bu duyguları hissettiren, o dönemin getirdiği güzelliklerin yanı sıra mahalle bakkalının bizi tanıması, bize ihtiyaçlarımıza uygun önerilerde bulunması, bizimle iletişime geçmesiydi. Günümüz e-ticaret sitelerinin elinde data olmasına rağmen bir türlü yap(a)madığı, biz dijital pazarlama uzmanlarının dönüşüm optimizasyonu çalışması başlığı altında önerdiğimiz davranışlar.

Ekşi sözlükte denk geldiğim bir yazıdan örnekler verecek olursam.

“uzun süre ortalarda görünmediğinizde merak eden, başınıza bir şey mi geldi acaba diye endişelenebilen…”

Bakkalımız bizi tanıyor ve bu bilgiyi saklama süresi gibi bir limit yok. Her geldiğimde aynı sıcaklıkla “Şahin hoşgeldin, ne oldu geçen bana anlattığın..” diye sorabilirken, e-ticaret sitesi dün sepetine attığım üründen hatta benden bile bihaberdar olabiliyor. Üye girişi yapsam da nafile, dün sepete attığım eşime göstereceğim ürünler artık sepette yok ve tekrar arayıp bulmak zorundayım.

“dört ekmek, bi gazete” siparişi ile gittiğim avuç içinden biraz irice dükkanında ahmet abi “dur, sen bekle, birazdan sıcacık ekmek gelecek…”

Bakkalımız bize sadece öneride bulunmuyor, daha faydalı olacağını düşündüğü konuda yönlendirme yapıyor. Bu davranışı ürün puanı 3,7 olan ürünü satın almak isteyen kullanıcıya sunulan deneyime benzetiyorum. Satın almak üzere olan bu kullanıcı için puanı veya yorumu saklıyor musunuz yoksa olumsuz yanlarını öne çıkartıp tercihi kullanıcıya mı bırakıyorsunuz?

”şimdi sen bu bazlamaları al. peynir var mı evde? hah. bunları o sobada güzelce ısıt. sonra arasına peyniri bas. çay var mı? hah. yoksa vereyim bir iki tane sallama benim paketten.” deyip…”

E-ticaret sitelerinde gördüğümüz “Bunu alanlar bunları da aldı” uygulamalarına ne kadar çok benziyor değil mi? Aradaki fark mahalle bakkalı hedef kitleye doğru ürünleri doğru ses tonu ile önerirken, e-ticaret siteleri sepetimde olan ürünün farklı versiyonları da almam konusunda ısrarcı. Örneğin koşu ayakkabısı almak üzereyken neden bana ikinci koşu ayakkabısını öneriyorlar, koşu çorabı, koşu t-shirt vb… ürünler göstersen…

Bakkalımız bize samimi önerilerde bulunuyordu. Şimdi girdiğim e-ticaret siteleri hiç ilgilenmediğim önerilerle dolu, üstelik ilgilenmediğimi belli ettiğim, önerilere hiç tıklamadığım halde hep aynı öneriyi göstererek. Ellerinde ölçümleyebilecekleri onlarca parametre olmasına rağmen ısrarla beni aynı ürün havuzuna çekmeye çalışarak.

Geçtiğimiz 2-3 yıl içerisinde kullanıcı deneyimi kavramını sıkça duymaya başladık ki daha da sıkça duyacağız. Kullanıcı deneyimini sadece site içerisindeki modüllerin doğru konumlandırılması veya doğru kullanıcıya doğru içeriğin sunulması olarak değil markanın bize uçtan uca yaşattığı deneyim olarak yorumlamalıyız. Her ne kadar e-ticaret siteniz bunu sağlıyor olsa da (şimdilik bir elin parmaklarını malesef geçmiyor) eğer o kullanıcı çağrı merkezini aradığında derdini 1 saatte anlatmak zorunda kalıyor ve sorunu çözülmüyorsa, sitedeki geliştirmelerin çok da önemli kalmayabiliyor.

Özetle elimizde data var ama mahalle bakkalı kadar kullanıcımızı tanımak için çaba sarf etmiyor, aylık ciro hedeflerini kullanıcıdan daha çok önemsiyoruz. Önemsiyor gibi görünüp iletişim bilgilerini aldığımız senaryolarda da kişiselleştirme yapmadan spama boğarak kullanıcı kazanamıyoruz.

Son olarak;

“…veresiye verilmez” tabelasına rağmen veresiye alabileceğiniz tek yerdir mahalle bakkalı…”

Artık kalmadı böyle şeyler. Tatlı anılarımız arasında yer alsın :)

Bu arada Aralık ayı için hazırlayacağım yazıyı seçmemde yardımcı olur musun?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul