En Yeni Google AdWords Ürünleri ve Geliştirmeler

En Yeni Google AdWords Ürünleri ve Geliştirmeler

75 Flares Filament.io 75 Flares ×

Google Adwords’un yaklaşık 1 ay önce duyurduğu, yeni ürünlerini ve geliştirmeleri tanıttığı canlı yayın dün akşam (5 Mayıs 2015) gerçekleşti. Sıcağı sıcağına aldığım notları aşağıda bulabilirsiniz :)

Kaçıranlar için etkinlik videosu

 • Micro moments: Hepimiz online hizmetler aracılığıyla birbirimize bağlıyız, istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Artık online olmaya çalışmıyoruz, online yaşıyoruz. Mobil’in ön planda olduğu dijital dünyada, Google’ın pazar payını ve gelirini arttırabilmesi için, mobil reklam modellerine ve dönüşüm optimizasyonuna yatırım yaptığını görüyoruz. Bir dönem Youtube reklam kanallarının etkinliği arttırma odağında ilerleyen Google, yönünü dönüşüm optimizasyonu olarak değiştirmiş gibi gözüküyor.
 • Tüketici yolculuğu bize gösteriyorki mobilde başlayan her 10 tüketici yolculuğunun 9’u başka bir cihazda dönüşümle sonuçlanıyor. Bu da bizim mobil dataları daha iyi yorumlamamız, mobil’in diğer kanallarla olan etkileşimini daha iyi analiz etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Attribution_modelleme

 • Diğer kanallarla etkileşim diyince aklımıza Google’ın 5 adet Attribution modeli gelmekte. “Data Driven” ile modelleme sayısı 6’ya çıkıyor. Ölçümlemesinin net olarak açıklanmadığı modellemede, her kelimenin etkisinin farklı ölçüleceğinin sinyallerini alıyoruz.
 • Macro dönüşüm oranları (Örn:kullanıcının ürünü satın alması) optimize edebilmek için, micro dönüşümlerin (Örn:5 adet ürün gezmiş kullanıcılar) tanımlanması ve analiz edilmesi her zaman önemli olmuştur. Google Estimated Total Conversions ile farklı dönüşüm türleri arasındaki etkileşimi de bizlere raporlamaya hazırlanıyor.
 • 3 farklı sektör için (Otel, Araba, Finans) etkileşimi arttıracak yeni reklam modelleri açıklandı. Detayları yeni yazımda paylaşacağım.
 • Özellikle çok büyük hesapların kurulum aşamalarında ek çözüm olarak değerlendirilen dinamik arama reklamlarını yeniden tasarladığını duyurdu. Dinamik arama reklamlarına, Google Crawler’ın gücünü entegre edeceğini görüyoruz. Eskiden dinamik arama kampanyası oluşturduğumuz kategori önerisinde bulunması için günlerce beklememiz gerekiyordu. Artık sistem bize çok kısa sürede, daha gelişmiş kategori önerileri sunacak. Adwords_reklam_boyutları
 • GDN banner resizing, markalara hız ve erişim kazandıracak gibi duruyor. Sadece 3 boyutta hazırlanan bannerlar ile Google görsel reklam ağının %90’nına erişmemiz mümkün olacak. (300×250, 160×600 & 728×90) Günümüzde farklı mecralarda, farklı cihazlar ve boyutlar için hazırlanan bannerleri düşünecek olursak, bu geliştirmeden hem Google hem de markalar kazançlı çıkacak gibi gözüküyor. 
 • Teklif verme stratejilerinin dönüşüm odaklı geliştiğini görüyoruz. Neredeyse son 2 yıldır, reklam verenleri dönüşüm ölçümlemeye yönlendiren Google, yeni geliştirdiği modellemeler ile birlikte dönüşümü optimize edeceğinin sinyallerini verdi. Çok büyük hesaplarda tekliflerin kelime seviyesinde optimize edilmesinin neredeyse imkansız olduğunu için 3rd parti araçlar kullanılmaktaydı. Google algoritmasını iyileştirebilirse, dönüşüm maliyetleri düşeceği gibi markaların dijital pazarlama bütçelerindeki Google reklam payı artabilir.

Sunumda kullanılan bazı istatistikler

 • Mobil alışveriş aramaları %175 arttı.
 • Mobil’de arama yapanların %93’ü, satın alma işlemini gerçekleştiriyor.
 • Finans kategorisi mobil aramaları %48 arttı.
 • Google’da yapılan günlük aramaların %15’i tekil aramalar.
 • Dinamik aramalardan elde edilen ilk verilerde dönüşüm oranlarının %50 arttığı, satın alma maliyetlerinin %38 azaldığı görülüyor.
 • Mobil ziyaretçilerim sayısı mağaza ziyaretlerinden %18 daha fazla.
 • Hotel ads ile karşılaştırdığımızda dönüşüm oranlarında %45 iyileştiği, karlılığın %12 iyileştiği görülmüş
Dijital Pazarlama Eğimleri Başladı! Program Detayları Öğrenmek için Tıklayın!
75 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 LinkedIn 74 Filament.io 75 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul