Conversion Summit İstanbul

Conversion Summit İstanbul

25 Flares Filament.io 25 Flares ×

Son yıllarda pazarlama aktivitelerinin ölçümlenmesi üzerine sık sık paneller gerçekleştirildi. Conversion Summit İstanbul etkinliğinde de ölçümlediğimiz aktivitelerin performansını, nasıl arttırabileceğimiz konuşuldu. Etkinliğe performansa önem veren sektörün öncü isimleri ve markalar katılım gösterdi. Hal böyle olunca kimi sunumları eleştirsekte, faydalı ve yenilikçi içeriğin ağırlıklı olduğu bir etkinlik gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Katıldığım oturumları, yorumlarımı katarak özetledim. Bazı konuların üzerine uzun uzun tartışılması ve global örneklerinin araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

How Social Data boosts Conversion – Martin Szugat, CEO & Co-Founder (Datentreiber)

“Data is oil” Özellikle sosyal medya datası, kişiye özel bilgiler içerdiği için farklı bir değere sahip. Örneğin ilişkisi olan ve olmayan bireylerin gönderileri ölçümlendiğinde, ilişkisi olmayan bireylerin daha çok içerik yüklediği ve içerikle daha çok etkileşime geçtiği görülmekte. “Don’t target people who are in relationship on facebook if you make a viral campaign”

Sosyal medya’nın gelir odaklı olduğunu ve trafik kaynaklarını yönetmemiz gerektiğinden bahsetti. Bence, sosyal medya doğrudan gelir kaynağı olmaktan çok kullanıcıların algısını yönetebilmek üzerine kullanabileceğimiz bir mecra. Eğer sadece gelir odaklı hedefler koyarsak, harcadığımız emek ve çabanın tam karşılığını alamadığımızı düşünebiliriz.

Tüm metrikleri analiz etmemizin önemli olduğunu vurguladı. Yaş, cinsiyet, saat gibi dataları analiz ederek dönüşümleri arttırabiliriz. Örneğin cinsiyet ayrımına göre reklam metinlerini ve açılışsa sayfalarını özelleştirebiliriz. Bu segmentleri ne kadar derinleştirirsek etkileşim ve dönümüm oranımız aynı oranda artış gösterecektir.

Martin bizlerle daha önce görmediğim ilgi çekici bir analiz paylaştı. Aşağıdaki resimde görülen noktalar bir kişiyi, çizgilerde kurdukları bağlantıları göstermekte. Hedefleme yaparken mümkün olduğunca bağlantıları kuvvetli kişileri hedefleyecek stratejiler oluşturmanın önemli olduğunu anlattı.

Sunumun en can alıcı cümlesi: “Please believe data, not presentations”

Conversion Optimization with Real-Time Payment Analytics – Hakan Erdogan, Founder (mypat, Optimist Payments & OdemeSistemleriOrg)

İlk kez tanıştığım Hakan Erdoğan’ın sunumu ve conversion’a yaklaşımı çok etkileyiciydi. Özellikle e-ticaret tarafında dönüşüm bizim için çok önemli ve ödeme sistemleri de optimizasyonun önemli bir parçası.

Temel olarak ödeme sistemleri optimizasyonlarını 3 ana başlıkta değerlendirebiliriz.

  1. Ürün satın almış kullanıcıların oranı. Türkiye’de bu rakam %1 civarında. Doğru hedefleme ve trafik kaynakları ile bu oranı yükseltmemiz mümkün.
  2. Sepet dönüşüm oranı. Sitemize gelen kullanıcıların kaçı ürünü sepete atıyor ve alışverişi tamamlıyor. E-ticaret adımlarını analiz ve optimize ederken hep sepet adımlarına konsantre oluyoruz. Aslında siteye gelen kullanıcıların ürünlerini sepete atmalarını sağlamakta dönüşüm optimizasyonunun bir parçası.
  3. Ödeme yapan kullanıcıların başarı oranı. Burada 3D security’ nin önemli olduğunu vurguluyor. Eğer kullanıcıları 3D security ile ödemeye yönlendirirsek çok daha güvenli bir yol seçmiş olurken, araya bir adım daha koymuş oluyoruz. Bu da bizim dönüşüm oranlarımızı ciddi şekilde düşüyor.

Her adım bizim için ciro kaybı demek. Kullanıcıların en kısa yoldan ödemeyi tamamlaması için 3 adımın yeterli. “Sepet”, “Adres”, “Ödeme” Eğer kullanıcının tek adresi varsa ve hep aynı adrese ürün gönderiyorsa 2.adımı atlayarak doğrudan ödeme sayfasına yönlendirmek mümkün. Eğer kullanıcının isim ve soyisim bilgilerini biliyorsak veya bizim için önemli bir data değilse, ödeme aşamasında istemeyebiliriz. (Banka tarafından opsiyonel bilgi olduğunu dile getirdi.)

Ödeme sayfasında ve ara adımlarda kullanıcıdan aldığımız her bilgiyi ekranda sunmak kullanıcıyı rahatlatıyor. Örneğin kart bilgilerini girdikten sonra kullanıcıya hangi banka kartıyla ödeme yapacağını gösterebilir, taksit seçeneklerini sunabiliriz. Benzer şekilde ödeme sayfasında aldığı ürünün özet bilgilerini gösterebiliriz. Önemli olan kullanıcının acaba diyerek tekrar geri dönmesini önlemek. Menü tercihi bile bu aşamada çok değerli. Ödeme adımlarında kullanıcının dikkatini dağıtacak tüm unsurları kaldırmalıyız.

The Psychology of Conversion – Bart Schutz, Chief Persuasion Officer (Online Dialogue)

Bart, conversion’u yükseltmek için sunuma çok eğlenceli başladı. Önce hükümet sonra soyağacı ile ilgili bilgiler vererek, sunumda ilişkilendireceği ikna etmenin öğelerini baştan tanıtmış oldu.

Çok fazla pisikolojik terim içeren sunumdan aklımda kalan dikkat bölümü oldu. İzlettiği videoda geçen pandayı eminim salonun %95’i görmüştür. Ancak normal hayatımızda kaçımız ayrıntılara odaklanabiliyoruz? Aynı anda ilgilendiğimiz işlerin sayısı çok fazla. Bu da bizim düşünme yeteneğimizi köreltiyor. Örneğin Twitter’da 500 kişi takip ederken, sayıyı önce 200’e sonra 20’ye düşürdüm. Ve gördüm ki tüm feed akışını okuyabilmek için aynı vakti ayırıyorum. Peki o zaman 500 kişiyi takip ederken içerikleri ne kadar yorumla fırsatım oluyordu! Benzer şekilde gün içerisinde o kadar yoğun oluyoruz ki, herşeyi ertelemek zorunda kalıyoruz. Hatta işimizi kolaylaştıracakları bile..

Valuable Conversion Tricks For Mobile E-Commerce – Mogens Moller, Conversion Optimization Specialist

Mogens bize 5 adımda dönüşümleri nasıl arttıracağımızı anlattı.

  1. “Show your products in action” Video içerikler kullanarak kullanıcılara faydalı içerikler sunabiliriz. Video’larda bilgilendirmeler kullanarak kullanıcıları satın almaya yönlendirebiliriz. Örneğin eğer video içerik sizin web sitenizdeyse, tamamlayıcı bannerlar kullanarak ürüne yönlendirebilirsiniz. Youtube gibi kanallar kullanıyorsanız “annotation” lar kullanarak yönlendirmeler yapabilirsiniz. Kullanıcıya sadece faydalı içerik göstermekle kalmayın, kullanıcının hedefe ulaşmasını sağlayacak adımları oluşturun.
  2. “Use badges on your product list” Sitenizdeki içeriği kullanıcıya gösterirken, kullanıcıları yönlendiren düzenlemeler yapın. Örneğin kayak takımlarını listelediğinizi farzedelim. Yeni başlayanlar için olan ürünleri belirterek, yeni başlayan kullanıcıların dikkatini bu ürünlere odaklayabilirsiniz.
  3. “Optimize your product image, and show lots of them” Ürün resmiyle birlikte birden fazla küçük resimde gösterin. Araştırmalara göre ekleyeceğiniz tek ufak resim dönüşüm oranını %7 arttırmakta. 2. ve 3. resimler ise %3’lük artış saplamakta.
  4. “Our filters on your product list” Filtreler kullanıcıların aradıklarına hızla ulaşabilmesini sağlıyor.  Çeşitli eventler tanımlayarak en çok kullanılan filtreleri ürün özelinde analiz edebiliriz. Özellikle mobilde filtre alanının çok dar olması ve kullandığımız filtrelerin mobilde kolay seçilebiliyor olması gerekmekte.
  5. “Use popups and slide-in” Bir sunumda daha popup’ ların önemli olduğundan ve A/B testlerinde başarı oranının yüksek olduğundan bahsedildi. Bence çok iyi ölçümlenmesi gereken bir metrik. Kullanıcı sizin promosyonunuzla ilgilenmiyorsa, çarpı butonunu bulmak için ekstra saniyeler harcıyacak ve dikkati dağılacak. Özellikle bir işlem için sitenize gelmiş kullanıcılara pop-up gösterdiğinizde farklı bir yere yönlenecek ve asıl yapmak istediği işlemden (dönüşümden) uzaklaşacaktır. (Yıllarca ülkemizdeki kötü kullanımdan dolayı ön yargı oluşmuş olabilir.)
Mogens’in önerdiği araçlar:
  • Removethebackground.com (Remove The Background is the leading product image editing service for internet retailers, bloggers, designers, photographers, and webmasters.)
  • Sleeknote.com (At Sleeknote we help generating quality leads in the exact marketing channel, you want.)

Genel olarak keyifli bir etkinlik. Sektörden tanıdığım kişilerin performans odaklı olduğunu görmek sevindirici :) Bir dahaki etkinlikte tekrar görüşmek dileğiyle…

25 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 LinkedIn 24 Filament.io 25 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul