Big Data Etkinlik Notları

Big Data Etkinlik Notları

1 Flares Filament.io 1 Flares ×

Birbirinden değerli 3 konuşmacının katıldığı Emarsys Academy etkinliğinde son 2 yıldır gündemden düşmeyen Big Data konuşuldu.

Konuşmacılar
Kerem Topuz: Partner – North Atlantic Consulting Group
Neslihan Uçar: Corporate Marketing Solutions Director – Turkcell
Gökben Utkun: Cloud & Business Platform Lead – Microsoft Türkiye

Gökben Utkun – Microsoft projelerinden biri Barselona şehir datasının işlenmesi ve analizi. Analiz edilen verilerle şehirdeki problemler çözülüyor, olası problemler önceden tespit edilerek önleniyor. Bu noktada nesnelerin interneti ve dijital asistanların hayatımıza dahil olduğu yıllarda şehir datası çok daha önem kazanacak.

Neslihan Uçar,  Turkcell’in dataya bakış açısını anlattı. Türkiye’de 11.5 milyon izinli veri tabanı bulunmakta ve Turkcell bu datayı çeşitli filtrelerden geçirerek segmente ediliyor.

Anadolujet, yeni uçuş noklarının tespiti için Turkcell veri tabanını kullanarak başarılı bir çalışmaya imza attı. Bu noktada sadece Turkcell’li kullanıcıların profili, uçuş sıklığı, güzergahları değil, uçuştan sonra arabayla gittikleri bölgelere varan detaylı bir çalışma yapıldı.

Katılımcılardan Uğur Özmen, Turkcell’in hedefsiz sms gönderimini eleştirdi ve datayı daha iyi yorumlamaları gerektiğini vurguladı. Arka bahçeyi konuşmadan geleceği konuşuyoruz. Firmalar ellerindeki dataya rağmen kişiselleştirilmiş çözümler üretemiyorlar.

Kerem Topuz; Şirketler, toplanan datayı sonradan anlamlandırmaya çalışmak yerine, daha datayı toplamadan nasıl kullacaklarını bilmeleri gerekiyor. Şirket organizasyonlarının da datayı kullanabilecek yapıda olması lazım.

Çok sayıda çöp proje geliştiriliyor. Projelerde yöneticinin onayı evet olmalı ancak kullanıcının da onayı olması gerekli.

OmniChannel önem kazandı. Offline kullanıcıyı online’da da tanımak çok önemli. Yıllardır mağazanızdan alışveriş yapan bir kullanıcıyı, siteye kayıt olduğu için “Hoş Geldiniz” maili gönderiyoruz. Offline’ı Online ile entegre ederek kullanıcıyı tanımalı ve hatta kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunmalıyız. Benzer şekilde kullanıcıları bilgilerinden eşleştiremediğimizde, VIP müşteri ürünle ilgili sorun yaşadığında, tüketici VIP kartını göstermeden haklarını kullandırtmıyoruz.

Başarılı olmak için bir ihtiyaçtan yola çıkılması lazım. Dataya bakarakta ihtiyaçları tespit edebilir, iş yapış şeklini değiştirebiliriz. Örneğin Netflix kullanıcı şikayetlerini incelediğinde, en çok şikayet edilen konunun, kiralanan filmlerin zamanında teslim edilmediğinden ötürü üyelerin ödediği ek ücretler olduğunu gördü ve bu uygulamayı kaldırarak pazar payını arttırdı. Hatta daha ileri giderek kullanıcı datalarını anlamlandırarak “House of Card” dizisini çıkarttı.

Kullanıcılar hastalıklarla ilgili ilk şikayetlerini Google’da aratmaktadırlar. Bir bölgedeki bu verilerin artışından o bölgede salgın olacağını önceden tespit edebilir ve önlemler alabiliriz. Benzer şekilde kullanıcıların mobil verilerine bakarak rutinin dışına çıkma sebeplerini anlamlandırabiliriz.

Big data’nın anlamlandırılmasında insan faktörü çok önemli. Sistemler datayı topluyor ve analiz edebiliyor ancak ne aradıklarını bilmiyorlar.

Big data için altyapı yatırımlarının yapılması sonucu ROI’da beklenen gelişme uzun vadede gerçekleştiği için sabırlı olunması gerekiyor.

Büyük veri nesnelerin interneti ile kişiselleştirilecek ve anlam kazanacak. Örneğin araç sigortası almak istediğimizde hız kural ihlalinden, ani fren yapılma sayısına kadar çeşitli bilgiler kullanılarak kişiye özel sigorta ücreti hesaplanabilir.

2015 Eylül’de 4G’nin gelmesiyle birlikte medya tüketimi artacak.

Facebook, elindeki verileri analiz ederek, boşanacak çiftleri 6 ay öncesinden tespit edebiliyor.

Etkinliği düzenleyen, Emarsys Academy’e ve tüm katılımcılara “Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret” kitabını hediye eden Ümit Büyükyıldırım‘a teşekkür ediyorum.

Dipnot: Paylaştıklarım, konuşmacıların ağzından birebir çıkan kelimeler değil, aklımda kalanların yorumlanmış hali, özetidir.

1 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 1 LinkedIn 0 Filament.io 1 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul