Adwords Performans Analizi Nasıl Yapılır?

Adwords Performans Analizi Nasıl Yapılır?

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Reklamlarınızın analizini yapmak, sizin kat ettiğiniz yolu, reklam bütçenizin satışlara olan faydasını ve net reklam giderlerinizi gösterir. Bu sayede gereksiz reklam giderlerini kısabilir, faydalı olanlara yoğunlaşabilirsiniz. Peki nasıl?

Adwords performanı analiz ederken en çok yapılanlardan biri de rakiplere danışmaktır. Rakipleriniz gerçeği çarpıtabileceği için sizin çalıştığınzı kişi, kurum ya da eğer siz yönetiyorsanız, google’ a duyduğunuz inancı zedeleyebilir. Halbuki google bizlere adword hesabımızı ölçümlemek için pek çok araç sunmaktadır.  Bunları doğru kullanabilmek içinde etkili bir raporlama stratejiniz olmalı. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve siteniz üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız, mutlaka her sattığınız ürün için harcadığınız tutarı hesaplamasınız. Örneğin x bir ürünü satmak için 3.22 TL harcadığınızı bilirseniz, ürünün reklam giderleri dışında kalan net karının 10TL olması sizin satıştan kar ettiğiniz gösterir. Kar marjı düşük bir ürün için ise zarar etmeniz anlamına gelebilir. Bunun analizi yapmak için google dönüşüm aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca reklam bütçenizin ve kapasitenizin sınırsız olmadığını göze alırsan X üründe ürün başı 3TL kar ederken Y üründe 5TL kar ediyorsanız, X ürünün reklam bütçesini kısabilir ve Y ürününün satışına odaklanabilirsiniz. Öte yandan bir ürün tanıtımı gerçekleştiriyorsanız amacınız mümkün olduğunca farklı müşteriye reklam gösterimi gerçekleştirmek olabilir. Bunun için google görüntülü reklam ağını, daha fazla kullanmak isteyebilir yada sıklık sınırı belirleyerek, aynı kullanıcıların değil, farklı kullanıcıların reklamınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

Adwords raporlamanızı günlük, haftalık, aylık periyotlar halinde yapabilirsiniz. Elinizde analiz edebileceğiniz veriler olmasından ötürü aylık raporlama faydalı olsa da sezonluk bir iş yapıyorsanız aylık verileri analiz etmek geç kalmanıza neden olacaktır. Günlük raporlamada veri azlığı ve özel günlerde ki tutarsızlıklar yüzünden sizi yanıltabilir. Bu sebeble raporlamanızı günlük, haftalık ve aylık periyotlar halinde bir bütün olarak incelemekte fayda var.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul