Adwords Müşterilerinin En Sık Yaptığı Hatalar

Adwords Müşterilerinin En Sık Yaptığı Hatalar

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Google o kadar basit bir reklam yayınlama sistemi geliştirmiştir ki, her kullanıcı rahatlıkla bir hesap açık reklam verebilmektedir. Google ın genelinde gözlemleyebileceğiniz bu sadelik anlayışı ticari bir araç olan adwords ile birleşince ortaya bir takım sorunlar çıktı. Örneğin google da reklam verebileceğiniz alan 11. (yakında alt kısımlarla birlikte 14 olacak.) Ancak reklam vermek isteyen sayısı 11’ den kat ve kat fazla. Hal böyle olunca google bazı kriterler üzerinden değerlendirmeye başladı.

HATA1 “Google en çok para teklifi yapanın reklamını gösteriyor”

Bu kriterleri her ne kadar eğitimlerinde sürekli açıklasa ve eğitimler için ücret talep etmesede reklam verenlerin yoğunluğundan mıdır bilinmez bu kriterler göz ardı edildi. Örneğin kalite puanı reklam yayınlarının bütçesinde çok büyük rol oynar. Kalite puanı bir çarpandır ve doğrudan sizin hedef bütçenizi etkiler. (Detaylı bilgi için kalite puanı başlıklı yazımı okuyunuz.)

HATA2 “Kalite puanımda bütün göstergeler yeşil. Reklamlarımın kalitesi çok yüksek.”

Kalite puanı sıralamada ve bütçelemede bu kadar önemliyken neden onu göz ardı edesiniz. Her alacağınız +1 puan sizi rakiplerin önüne taşıyacak ve reklamınızın daha ucuza gözükmesini sağlayacaktır. Daha iyi bir kalite puanı için “Kalite puanını nasıl yükseltirim” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

HATA3 ”GOOGLE’ DAN ÇOK İŞ GELİYOR. ÇOK KAZANIYORUM.”

Çoğu reklam veren belirgin sebepler yüzünden sürekli olamamakta, reklam vermelerinin ardından geçen 1-2 ay sonrasında reklam yayınlamaktan vazgeçmektedirler. Bunun en temek sebebi raporlama sistemlerinin olmamasıdır. Google şüphesiz, en etkili reklam aracıdır ve iş yerinize sürekli yeni müşteriler kazandırır. Ancak siz bir müşteri edinmenin maliyetini hesaplayamazsanız karınızı hesaplayamayaz ve ne yöne gittiğinizi bilemezsiniz.

HATA4 “SERTİFİKALI BİR UZMANLA ÇALIŞMAMAK YA DA SERTİFİKA ALMAMAK”

Sertifika almak her ne kadar masum ve zararsız gözükse de google ın gözünde bir değer edinebilmek için mutlaka sertifika almalı ya da sertifikalı bir çalışanla çalışmalısınız. Sertifika sizin yaptığınız işin ehli olduğunuzun göstergesidir. Sanılanın aksine uzmanlık sertifikası almak çok zordur ama sizi google reklam politikalarında yaşayabileceğiniz sorunlardan ve reklamınızın duraklatılmasından korur.” Sertifikalı uzmanın size kazandıracakları” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

HATA5 “SERTİFİKALI UZMANA NEDEN PARA VEREYİM, GOOGLE ÜCRETSİZ DEĞİL Mİ?”

Kendini sektörde ispatlamış, sertifikalı bir uzmanla çalışmak sizin işi daha ucuza almanızı sağlar. Aslında işin ehli olan uzmanlar maaşlarından fazlasını yürüttükleri çalışmanın optimizasyonu ile size kazandırırlar. “Sertifikalı uzman maaşları ne kadar?“ başlıklı yazımda uzmanların aldığı ücretlerin sandığınız kadar yüksek olmadığını göreceksiniz.

HATA6 “PERFORMANS ÖLÇÜNÜZ EDİNDİĞİNİZ İŞ SAYISI OLMAMALI?”

Reklamlarınız yayınlandıkça para kazanıyorsunuz ve kazandıkça daha çok yatırıyorsunuz. Peki hiç düşündünüz mü, belki daha da ucuza kazanç sağlayabilirsiniz? Örneğin bir tesisatçı iseniz ve günde 10 iş alıyorsanız bu sizin için karlı olabilir ancak iyi optimize edilmiş bir hesap ile aynı ücret karşılığında daha çok iş almanız mümkün. Hedeflerinizi belirlerken iş sayısını değil, size olan getirisini iş edinme maliyetinden çıkartarak hesaplamalı ve mümkün olduğunca iş edinme maliyetini düşük tutmalısınız.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Filament.io 0 Flares ×

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

İşaretli alanların doldurulmalıdır. *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şahin Seçil

Şahin Seçil

BoostAcademy

Whiteboard

Mobil İstanbul